27 августа 2015 г.

Поняття про художній стиль в кераміці

На Україні існує декілька центрів по виготовленню художньої кераміки – це Косів, Опішня, Васильків Київської області і наш Малобілозерській. У кожного з цих центрів свій стиль виконання художніх робіт, притаманний тільки їм. Щоб говорити про деталі художньої кераміки необхідно дати визначення деяких понять:

v МАЙОЛІКА  –      це пористий матеріал з гладкою або рельєфною поверхнею, покритий поливою або без неї.

v УТОР                – невеликий виступ денця, що утворюється під час витягування виробу на крузі.

v ПОЛИВА            – тонка склоподібна плівка товщиною 1-3 мм, що покриває поверхню виробу.

v ЦЕК                  - волосяні тріщини на поливі.

Якщо розглянути художні вироби кожного з цих центрів,
то можна помітити такі особливості:

КОСІВСЬКА кераміка
має черепок сіруватого кольору, полита в основному білою, зеленою іноді синьою поливою, вироби крихкі можемо бачити цек, але художні вироби Косівських майстрів завжди можна відрізнити від художньої кераміки Опішнянських майстрів. Характерним для Косівської кераміки є те, що вироби в основному покривають білою поливою, потім по ній наноситься малюнок в результаті випалення малюнок розпливається. Виготовляють в основному художні вироби, невеликі скульптури тварин, гончарні вироби.

       ОПІШНЯНСЬКА майоліка
має черепок в основному червоного кольору, розписують майоліку за допомогою груш ангобами таких кольорів: зелений, жовтий, білий, червоний, коричневий, рідше синій, чорний. Характерною ознакою Опішнянського розпису є те, що спочатку наноситься контур малюнка, а потім середина малюнка заповнюється різнокольоровими ангобами. Зверху вироби покриваються прозорою поливою.
Виготовляють в основному посуд, іграшки, свищики, гончарні вироби.

       ВАСИЛЬКІВСЬКА майоліка
має черепок червонуватого кольору, розписують вироби лінійно-хвилястим орнаментом.
Основні форми виробів, які використовуються – це форми народного гончарства, глеки, кухлі, миски, сувенірна продукція
Виготовляють посуд, іграшки, художні вироби. Розпис виконують в основному червоною зеленою, коричневою та білою фарбами.

       МАЛОБІЛОЗЕРСЬКА майоліка
        має черепок червоного або рожево-жовтого кольору, розписується червоною, зеленою, білою, жовтою, частіше коричневою фарбами, покривається прозорою поливою або кольоровими. Виготовляють в основному посуд, скульптуру малих форм, гончарні вироби.
       Малобілозерська майоліка виготовляється  з таких місцевих глин ( показую), але пластичність місцевих глин не достатня для приготування якісної керамічної маси, тому до місцевих глин додаємо ще високопластичні дружковські глини.
       На уроках ліплення учні ліплять іграшки, свищики, скульптуру малих форм, на уроках виробничого навчання учні вчаться виготовляти посуд з використанням гіпсових форм і на гончарному крузі.
       Щодо стилю Малобілозерської кераміки, то якихось чітких конкретних ознак, які б могли характеризувати наші вироби немає, оскільки наш навчальний заклад повинен навчити дітей ліпити стилі інших центрів і вміти їх розпізнавати. Але разом з цим кожен майстер, кожен учень має свій стиль виготовлення керамічних виробів. Цей стиль залежить від віку, від уміння зображувати задумане на папері, від просторової уяви тощо.
       Молодші учні ліплять роздивляючись роботи майстра і намагаються якомога точніше передати той чи інший образ, деякі учні додають до прикладу щось своє, не схоже на роботу майстра.
       Учні середніх класів вже мають певний досвід, а також знаходячись під впливом уроків літератури, біології, географії та інших працюють за бажанням, тобто вони ліплять або створюють на крузі свої образи, на які їх надихнули ті чи інші твори.
       Учні старших класів вивчаючи вже профільні предмети: спец технологію, матеріалознавство, виробниче навчання, готуються до виготовлення  і виготовляють самостійно дипломну роботу.
Дипломна робота повинна відповідати таким вимогам:
o   призначення;
o   оригінальність (колір, форма);
o   робота повинна бути якісною;
o   кольорова і композиційна гармонія

Якщо розглянути історію розвитку гончарства на нашій території, то ми можемо бачити великий вплив Опішнянських майстрів особливо щодо розпису посуду. Форми виробів були різноманітними: тут і великі макітри без денця як на Полтавщині, невеликі горщики з утором як у Наддніпрянських гончарів, зустрічаються загладжені і не загладжені поверхні виробів. Як бачимо, особливих форм, кольорової гами, притаманних тільки нашій місцевості, не має, тому головна наша задача в тому, щоб зберегти те, чому навчили нас старі майстри і виробити свої притаманні тільки для нашої кераміки риси.
Майстри, які працюють у нас мають свій стиль виготовлення керамічних виробів, тобто те, що може зробити один майстер, не може зробити інший, або принаймні працюючи над виробами на одну тему роблять роботи, які зовсім не схожі і мають свій стиль.
На уроках профільних дисциплін ми спостерігаємо за кожним учнем і кожен учень неповторний у виготовленні робіт на одну й ту саму тему.
У нас є діти яких справді можна назвати майстрами, тобто, їхні роботи можна вирізнити з усіх інших. У цих дітей є вже свій стиль ліплення чи витягування на крузі, свій стиль розпису керамічних виробів.

Разом з тим ми прагнемо розробити свій малобілозерський стиль  виготовлення керамічних виробів і прикладаємо до цього всі свої зусилля. Хотілося б, щоб вироби наших майстрів, наших дітей  вирізнялися серед інших, щоб їх взнавали і на великих виставках, і на обласних Міжнародних виставках, і на ярмарках.Поняття про художній стиль в кераміці